Јункер: Со некои од постигнатите реформи го зачудивте светот

by Fokus

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер истакна денеска во Скопје дека во земјава не пристигнал за да соопшти точен датум за почеток на преговорите, но напомена дека Македонија е на добар пат, постигнала напредок и оти ако продолжи да се движи во таа насока за неколку месеци може да го добие очекуваното и препораката нема да биде условена.

– Не дојдовме да ви соопштиме датум, туку да ви кажеме дека сте на добар пат и ако продолжите по тој пат за неколку месеци ќе и дадете можност на Европската комисија на Советот да му препорача отпочнување на преговорите за приклучување. Некои од реформите постигнати изминатите години го зачудиле светот – рече Јункер на заедничката прес-конференција со премеиерот Заев, по нивната средба во Владата.

На македонските власти им порача да го решат спорот за името со нивните грчки пријатели.

Поврзани новости