Јанева: Предистрагата за „Сопот“ разоткрива друга теорија

by fokus

Нема докази дека обвинетите во предметот „Сопот“ го сториле кривичното дело што им се става на товар, порача специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по завршувањето на постапката за предметот Сопот.

-По севкупна анализа на доказите изведени на главниот претрес и од „бомбите“ што ги имавме и анализите што ги правевеме во доказите што ги прибравме во предистражната постапка сметавме дека е праведно денеска да го повлечеме обвинението – изјави Јанева.

Дел од предметот, рече таа, се уште е во предистражна постапка. СЈО добива меѓународна правна помош за овој предмет, а соработува и со соседна држава на Република Македонија. Како што рече шефицата на СЈО, предистрагата разоткрива друга теорија за случајот.

-Предистражната постапка за делото се води во две насоки: дали се криви сега обвинетите и кое е лицето кое е одговорно за убиството во Сопот. Во предистрагата има друга теорија за случајот која сега се истражува – додаде Јанева.

Бранителот на обвинетите, адвокатот Вулнет Пачоку рече дека одбраната ќе побара оштета од државата.

-Ќе се обратиме до Министерството за правда согласно Законот за кривична постапка и убедени сме дека ќе понуди спогодбено решение за да не се соочиме повторно со повеќегодишни судски постапки за остварување на ваквото право – рече Пачоку.

Поврзани новости