Јанакиески во моментов е на распит, Јанкулоска чека ред

by Фокус 19:54
19:54

Откако заврши распитот на градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко, во моментов поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, дава исказ пред судија на предистражна постапка, објавува сајтот Мкд.мк.

Во Судот се и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, секретарот на Владата, Кирил Божиновски и другите обвинети за злосторничко здружување и изборни манипулации, кои го чекаат својот ред за да дадат исказ.

- Advertisements -

Адвокатот на Едмонд Темелко побарал да не му биде одредена мерка притвор како што побара Специјалното обвинителство, туку таа да се замени со мерка куќен притвор и одземање на пасошот. Истражниот судија до утре наутро ќе реши дали на осомничените ќе им одредни мерка притвор.

Поврзани новости