Израелската војска го потврди нападот од Иран

by fokus

Иран лансираше беспилотни летала кон Израел, изјави портпаролот на израелските одбранбени сили.

Портпаролот на ИДФ, Даниел Хагари, рече дека ја следат заканата во нивниот воздушен простор и додаде дека за заканата ќе бидат потребни неколку часа за да пристигне во Израел. ГПС нема да биде достапен во одредени области како дел од подготовките, рече Хагари, пренесе Си-Ен-Ен.

„Доколку откриеме конкретни закани кои имаат пократко време на пристигнување, веднаш ќе ве ажурираме“, рече Хагари.

„Бараме од вас да бидете внимателни и да ги следите упатствата на командата на Домашниот фронт. Ги разбираме овие закани и сме се справиле со нив во минатото“.

Поврзани новости