Издадени 101 решение за изолација, 89 лица шетале за време на полициски час

by fokus 16:20
16:20

Во текот на изминатото деноноќие (вчера и денеска) на територијата на државата на 101 лица им се издадени решенија за изолација, а 40 лица потпишале изјава за самоизолација, соопштува МВР.

Како што соопшти Министерството, од страна на полициски службеници извршени се контроли над лица во изолација и самоизолација, при што е констатирано дека едно лице што било во изолација не е затекнато во својот дом.

- Advertisements -
Banner 300x250_

– По однос на забраната за движење во текот на изминатите 24 часа евидентирано е дека на ниво на цела држава 89 лица не ја почитувале забраната за движење, од нив осум се малолетници, приведени се 38 лица, а за останатите лица се изготвени записници, се вели во соопштението.

Поврзани новости