Иванов нема да го потпише указот за Законот за јазици

by Fokus

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов останува на веќе изнесениот став за Законот за употреба на јазиците и за потпишувањето на указот за негово прогласување, јавува МИА.

Иванов на 14 март по повторното донесување на законот во трето читање порача дека Уставот и совеста не му дозволуваат да стави потпис на указ за прогласување на таков закон.

Поврзани новости