Италија пред нов здравствен хаос, Болоња и Модена во карантин

by Fokus 12:06
12:06

Во Италија за еден ден се регистрирани 347 смртни случаи од Ковид-19, и речиси 21.000 новозаразени, а процентот на заразени во однос на бројот на тестирани се зголемува и изнесува 5,8 проценти, јавија локалните медиуми.

Гвидо Бертоласо, советник на претседателот на регионот Ломбардија, тврди дека Италија со големи чекори се приближува до нов карантин.

- Advertisements -

Централната власт засега ја отфрла таквата можност и наместо да ја затвори целата национална територија, применува локални мерки.

Претседателите на одредени региони сами ги заоструваат антиковид мерките.

Болоња и Модена, во регионот Емилија-Ромања, ќе бидат ставени во карантин во следните неколку часа.

Според локалните медиуми, ситуацијата во овие градови се повеќе потсетува на почетокот на пандемијата, пред една година, а болничките кревети брзо се полнат со заразени.

Поврзани новости