ИРА планирала атентат на кралицата Елизабета во САД во 1983 година

by Fokus

Британската кралица Елизабета Втора се соочила со потенцијална закана за атентат за време на посетата на САД во 1983 година, покажуваат новообјавените документи на ФБИ.

Федералното биро за истраги објави информации по нејзината смрт минатата година, поврзани со патувањата на покојната кралица во САД.

Тие покажуваат како претставниците на ФБИ, кои помогнаа да ја обезбеди монархот за време на нејзините посети, беа загрижени за заканите од Ирската републиканска армија (ИРА).

Упатена е закана за атентат врз полицаец во Сан Франциско.

Според извештајот, полицаец кој посетил ирски паб во Сан Франциско ги предупредил федералните агенти за повик од човек што го сретнал на местото на настанот.

Полицаецот рече дека мажот му рекол дека бара одмазда за неговата ќерка која била „убиена од гумен куршум во Северна Ирска“.

Заканата дојде на 4 февруари 1983 година, околу еден месец пред посетата на кралицата Елизабета Втора и нејзиниот сопруг принцот Филип на Калифорнија.

„Тој сакаше да се обиде да и наштети на кралицата Елизабета и ќе го стори тоа или со фрлање предмет од мостот Голден Гејт на Кралската јахта Британија или со обид да ја убие кралицата за време на посетата на Националниот парк Јосемит“, се вели во документот.

Како одговор на заканата, претставници на Тајната служба планирале да ги затворат патеките на мостот Голден Гејт додека се приближувала јахтата.

Нејасно е какви мерки се преземени во паркот Јосемит, но посетата се случи.

ФБИ не објави детали за апсењата.

Повеќе од 100 страници беа поставени на Трезор, информативната веб-страница на ФБИ, во понеделникот, по барањата на американските медиуми.

Многу од државните посети на покојната американска кралица, вклучително и онаа на западниот брег во 1983 година, се случија за време на зголемени тензии во Северна Ирска.

Кралицата го посети Њујорк во 1976 година.

Документите откриваат како на пилотот му била издадена покана да лета со мал авион над Батери Парк со зборовите „Англија, бегај од Ирска“.

Досиејата покажуваат како ФБИ бил на готовност за потенцијални закани за кралицата.

Нејзиниот втор братучед, Лорд Маунтбатен, беше убиен во експлозија на бомба поставена од припадници на ИРА во округот Слајго, Ирска во 1979 година.

Во пресрет на посетата на кралицата на Кентаки во 1989 година, внатрешен меморандум на ФБИ наведува дека „заканите од членовите на ИРА против британската монархија се секогаш присутни“.

„Властите во Бостон и Њујорк треба да останат внимателни за какви било закани против кралицата Елизабета и веднаш да го пријават тоа во Луисвил, Кентаки“, се вели во меморандумот.

Покојната кралица, која поседувала тркачки коњи, неколку пати го посетила Кентаки за да ужива во трките.

При државна посета во 1991 година, кралицата требаше да гледа бејзбол натпревар во Балтимор Ориолс заедно со тогашниот американски претседател Џорџ В. Буш.

ФБИ ја предупредила Тајната служба дека „ирските групи“ планираат протести на стадионот и дека „еден од нив резервирал голем број билети за трибината“ за натпреварот.

ФБИ изјави за EBS News дека „може да има дополнителни записи“ надвор од оние објавени оваа недела, но не постави распоред за нивно ослободување.

Поврзани новости