И вечерва врнежи од снег и дожд, во вторник нов влажен бран

by Fokus 20:02
20:02

Врнежите ќе продолжат и во ноќните часови и ќе се преместуваат на исток. На повеќето места ќе врне снег, на пониските места во централните делови ќе бидат мешани од дожд и снег, а на крајниот југоисток од дожд, најавува Управата за хидрометеоролошки работи.

Времето во Македонија е облачно со врнежи претежно од снег, а вдолж Повардарието главно од дожд или од дожд и снег. Врнежите се поинтензивни особено во јужните делови.

- Advertisements -

До 19 часот вечерва во Битола наврнале 33 литри дожд на метар квадратен, во Претор 28, 27 во Гевгелија, 17 во Демир Капија… На Попова Шапка и Маврово има 18 сантиметри снег, 16 во Маврово и Претор, 15 во Тополчани, 11 во Битола…

Утре се очекува престанок на врнежите и краткотрајно разведрување, а нов влажен и потопол бран со врнежи претежно од дожд ќе има во вторник, кога пообилни врнежи се очекуваат во западните делови.

Поврзани новости