Хојт Ји: Немам вести и упатства дека ќе станам амбaсадор во Македонија

by Фокус 17:12
17:12

Американскиот помошник државен секретар, Хојт Брајан Ји, демантираше дека дека ќе биде нов американски амбасадор во Македонија.

-Многу сум горд што сум заменик помошник на државниот секретар на САД и задоволен сум со ова што го работам и немам никакви вести дека таа позиција ќе се промени. И драго ми е да кажам дека уште ќе бидам тука. Мојот план е да останам во Стејт департментот додека не ми кажат да одам на друго место, а немам добиено никакви други упатства – рече Ји во интервју за ТВ Н1 во Сараево на прашањето дали ќе биде новиот амбасадор во Македонија.

- Advertisements -

Тој додаде дека дека еден од главните интереси на САД во Западен Балкан е да им се помогне на земјите од регионот да се интегрираат со останатиот дел од Европа, како и да изградат просперитетна, демократска и стабилна иднина.

Поврзани новости