Хелсиншкиот комитет од Норвешка му пиша на Груевски за нападот врз ЛГБТ-заедницата во „Дамар“

by Фокус 13:18
13:18

Норвешкиот Хелсиншки комитет, норвешката ЛГБТ организација и Амнести интернешнл – Норвешка, им пишаа на премиерот Никола Груевски, министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и на Јавниот обвинител Марко Зврлевски поради последниот напад врз ЛГБТ-заедницата во скопското кафуле „Дамар“, минатиот месец.

Во писмото се вели дека од Македонија се очекува да ги почитува човековите права на сите граѓани.

- Advertisements -

„Не можеме да видиме дека земјата презема значителни чекори за решавање на проблемите кои беа укажани во Извештајот на Европската комисија: луѓето од ЛГБТ-заедницата се жртви на кривични дела поттикнати од омраза, говор на омраза, хомофобија и трансфобија и отежнати услови за работење на граѓанските организации. Законот за заштита од дискриминација не ги вклучува сексуалната ориентација и родовата припадност, а истите не се вклучени ниту во легислативата за кривични дела поттикнати од омраза“, се вели во дописот.

Организациите ја повикуваат Владата, полицијата и обвинителство јавно да ги осудат сите акти на насилство, да спроведат соодветна истрага на кривичните дела поттикнати од омраза и соодветно гонење на сторителите.

Поврзани новости