Гутереш: Крајно време е да се запре опасниот циклус на одмазда на Блискиот Исток

by Fokus

 

Генералниот секретар на Обединетите нации – Антонио Гутереш денеска предупреди дека „крајно време е да се запре опасниот циклус на одмазда на Блискиот Исток“, изјави портпаролот на Гутереш, Стефан Дијарик.

Дијарик изјави дека Гутереш го осудува секој чин на одмазда и апелира до меѓународната заедница да работи на спречување на понатамошен развој на ситуацијата, што може да доведе до катастрофални последици за целиот регион на Блискиот Исток и пошироко, пренесе Ројтерс, пренесува Танјуг.

Неименуван ирански функционер претходно денеска, по извештаите на светските медиуми дека Израел извршил напад на иранска територија и дека одекнале експлозии во иранскиот град Исфахан, изјави дека не е потврдено дека инцидентот бил предизвикан од странство.

„Не идентификувавме никаков надворешен напад, а истрагата повеќе се стреми кон некој што се инфилтрира, наместо кон напад што дојде надвор од земјата“, рече официјалниот претставник, пренесе Ројтерс.

Тој изјави дека Иран нема непосредни планови да му се одмазди на Израел. Американски функционер претходно изјави за Си-Ен-Ен дека Израел го нападнал иранскиот град Исфахан како одмазда за иранскиот напад врз Израел на 13 април, а иранските медиуми објавија дека три беспилотни летала биле соборени над Исфахан.

Иран го нападна Израел на 13 април со околу 300 беспилотни летала и проектили како одмазда за израелскиот напад врз конзулатот во Дамаск на 1 април, во кој загинаа командантот на иранската револуционерна гарда во Сирија и Либан, Мохамад Реза Захеди и неговиот заменик, како и пет полицајци кои ги придружувале.

 

Поврзани новости