Груевски и Заев ќе го продолжат дијалогот за унапредување на евроатланската агенда

by Фокус 16:33
16:33

Во тешка недела за државата, се собравме да дадеме поддршка на демократските вредности, вклучувајќи го правото на мирен протест и на осудата на насилството, без разлика дали тоа се прави со криминални или политички цели, но, исто така, се согласивме да продолжиме со дијалогот за унапредување на евроатланската агенда.

Оваа е заедничката изјава усогласена од страна на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА – Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, што ја лиферуваа до новинарите нивните соработници за време на денешната лидерска средба, на која присуствуваа американскиот амбсадор Џес Бејли и евроамбасадорот Аиво Орав.

- Advertisements -

Како што веќе објавивме, иницијатор за интензивирање на дијалогот меѓу Груевски и Заев на средбата бил Ахмети, додека Бејли и Орав биле воздржани и не предложиле никаков план со конкретни мерки за надминување на кризата.

gruevski

zaev

 

Ahmeti i Taci 2

Поврзани новости