Груевски: Гласот за ВМРО-ДПМНЕ е глас за независност на Македонија

by fokus 22:10
22:10

-Македонските граѓаните во недела ја имаат шансата со поддршката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ да ја задржат унитарна, суверена, независна и напредна Македонија. Во оваа држава одлучуваат граѓаните кои ја добиваат таа шанса на изборите и важно е во недела да излезат што порано и да ја заврши својата обврска, својот долг кон државата и кон идните поколенија – порача Никола Груевски вечерва на митингот во скопската општина Бутел.

Тој рече дека е убеден дека в недела СДСМ ќе го доживее десеттиот пораз. Груевски верува дека граѓаните ќе гласале за нив, бидејќи како што вели, отвориле 160 000 работни места.

- Advertisements -

На крајот, тој уште еднаш побара 63 пратеници за да спречел дестабилизација на земјата.

-Народот нема да дозволи двојазичност, кантонизација и промена на Уставот. Но, за да ја има народот оваа сигурност, потребни се 63 пратеници, а 11 декември е шансата за референдум и само така нема да дозволиме дестабилизација на нашата држава – изјави Груевски.

Поврзани новости