Груевска Маџовска: Законот за јазиците дозволува издигнување на албанскиот јазик над другите и е дискриминирачки

by fokus 20:02
20:02

Универзитетската професорка Симона Груевска Маџовска во вечерашното гостување на Топ тема рече дека Законот за јазиците дозволува издигнување на албанскиот јазик, а македонскиот јазик никој не го штити со инспекторат. како што е предвиден инспекторат за употребата на албанскиот јазик.

-Името на законот е Закон за употреба на јазиците, а всушност е само за употребата на еден јазик, албанскиот. Јазиците на останатите малцинства во случајов се дискриминирани, рече Маџовска.

- Advertising -

Поврзани новости