Груби најавува: Македонија ќе добие премиер Албанец

by Fokus

Министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби синоќа го потврди претходниот став дека Македонија ќе добие премиер Албанец, како што веќе било договорено меѓу поранешниот премиер и лидер на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

-Во 2020 година смисливме модерна кампања, која одекна во Приштина и во Тирана, според која е дојдено времето за првиот премиер Албанец. Ова е проект на Али Ахмети, да се скршат табуата. Дојде времето да се надминат предрасудите со ваквиот избор. Одлуката на народот беше: Социјалдемократскиот сојуз освои 46 пратенички места, ДУИ 15, а заедно имавме 61 пратеник, рекол Груби во интервју за косовската телевизија „Дукаѓини“.

Поврзани новости