Грција ќе се фокусира на спорот за името со Македонија

by Фокус 11:46
11:46

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, посочи дека спорот за името со Македонија ќе биде еден од приоритетите на новиот состав на грчката влада.

– Очекуваме македонската влада да престане со иредентистичката политика и да се согласи на реалистичен и конструктивен пристап за решавање на спорот за името – рече Коѕиас.

- Advertisements -

Поврзани новости