Гранати пронајдени во Преторска река

by Fokus

На 07.05.2024 во 10.10 часот во ОВР Ресен било пријавено дека во Преторска Река кај с.Претор, ресенско, биле пронајдени две неексплодирани гранати.

Пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување гранатите биле безбедно подигнати, при што констатирал дека се работи за две гранати 75 мм кои потекнуваат од Првата светска војна.

Поврзани новости