Голем шумски пожар се шири во Канада – властите во паника

by Fokus

Најголемиот шумски пожар во сезоната продолжи да гори низ западна Канада додека пожарникарите се бореа да го задржат неговото ширење, властите евакуираа град во Британска Колумбија и ги советуваа жителите на нафтениот центар во Алберта да се подготват за бегство.

Властите во Алберта соопштија дека шумскиот пожар бил екстремен и надвор од контрола и достигнал 16 километри југозападно од Форт Мекмареј.

Во Британска Колумбија, на илјадници жители на северните карпести планини и Форт Нелсон им беше кажано да се евакуираат. Градоначалникот на северните карпести планини, Роб Фрејзер, изјави дека пожарот започнал кога силните ветрови турнале дрво врз далновод.

Пет противпожарни екипи, шест хеликоптери и цистерни со вода се бореле со пожарот во саботата, додека пониските вечерни температури треба да го забават пожарот, соопштија властите во Алберта.

Иако немало директен ризик за заедниците, известувањето за евакуација било за жителите да се подготват доколку условите се влошат.

Федералната влада предупреди дека Канада се соочува со уште една „катастрофална“ сезона на пожари, бидејќи временските прогнози предвидуваат потопли денови од нормалните пролетни и летни температури низ поголемиот дел од земјата.

Канада ја доживеа една од најтоплите зими досега со малку или речиси без снег во многу области, што ги зголеми стравувањата од топло лето кое може да ги поттикне шумските пожари.

Во 2016 година, повеќе од 80.000 луѓе го евакуираа Форт Мекмареј откако шумските пожари уништија илјадници домови и згради.

Поврзани новости