Брнабиќ: Соработката со Кина не значи дека се затвораме пред другите

by Fokus

Претседателката на Народното собрание – Ана Брнабиќ вечерва изјави дека соработката на Србија со Кина не значи дека Србија се затвора пред другите земји и ЕУ, туку дека Србија е суверена земја која избира со кого ќе соработува и сака да има корист од соработката со сите.

– Имаме право да одлучуваме за нашите партнерства во согласност со нашите интереси, а тоа е политиката што постои од 2012 година и го донесе сето тоа добро на Србија – рече Брнабиќ.

На новинарско прашање да ги коментира забелешките дека посетата на кинескиот претседател Си Џинпинг ја оддалечила Србија од ЕУ, Брнабиќ посочи дека ЕУ е важна за Србија и дека Србија сака да биде дел од неа и потсети дека претседателот Александар Вучиќ присуствуваше на прославата на денот по посетата на кинескиот претседател Денот на Европа, организирана од Делегацијата на ЕУ во Србија.

Одлуката на Србија да избере со кого ќе соработува, Брнабиќ ја нарече прашање на суверенитет и дека тоа не значи дека Србија ќе се затвори за соработка со други актери на меѓународната сцена, како што се ЕУ или САД.

– Тоа само значи дека сме доволно паметни, способни и вредни за да можеме да го извлечеме најдоброто од сето тоа за нашиот народ и нашата земја – посочи Брнабиќ.

Поврзани новости