Ѓоковиќ: Не жалам, во животот научив дека жалењето може само да ти наштети!

by Fokus

Првата американска турнеја за Новак Ѓоковиќ е во минатото, сега гледа во иднината и потенцијален настап на УС Опен во септември.

Вака мисли најдобриот српски тенисер, кој во интервју за Си-Ен-Ен изјави дека лесно ја прифатил судбината што поради строгите правила за одмор не може да влезе на тлото на САД и не можеше да настапи на првите два мастерс турнири на сезоната на Индијан Велс и Мајами.

– Не жалам. Во животот научив дека жалењето може само да ти наштети, дека те принудува да живееш во минатото, а јас не го сакам тоа, а не сакам да оди ниту во далечната иднина. Сакам да бидам во сегашниот момент што е можно повеќе, но и да ја создадам најдобрата можна иднина. Честитки за Карлос Алкараз. Апсолутно заслужи да се врати на позицијата „број еден“ – рече џентлменски Новак.

Со оглед на тоа што четирипати го освои „Саншајн двојникот“, а пет пати на натпреварот во Калифорнија и уште еднаш на Флорида, тој немаше предизвик во таа смисла.

– Штета што не можев да играм, ги сакам тие турнири. Имав многу успеси таму, но донесов свесна одлука и знаев дека постои ризик да не одам таму – така е сега, се надевам дека тоа ќе се промени подоцна оваа година за УС Опен. За мене тоа е најважниот турнир на американско тло – рече Ѓоковиќ.

Пред две години во Њујорк беше блиску до комплетирање на календарскиот гренслем, а не ја заборава и поддршката што ја имаше од трибините.

– Многу сакам да настапам на УС Опен. Кога загубив од Медведев во финалето во 2021 година, доживеав еден од најдобрите моменти со публиката. Три пати го кренав пехарот, играв во многу финалиња. Иако тогаш бев поразен, добив љубов и почит, сакам да се вратам и да се поврзам со нив уште повеќе. Се радувам на тоа и се надевам дека ќе се случи – изјави српскиот ас.

Поврзани новости