Гатузо разочаран од поразот од Бетис: Тешко е за тренерот да спие по таква изведба

by fokus

Тренерот на Милан, Џенаро Гатузо, беше исклучително разочаран по лошата игра на „росонерите“ во натпреварот против Бетис од групната фаза од Лигата на Европа. Гигантот од Италија загуби 2:1 од Бетис, а по натпреварот, шпекулациите за отпуштање на Гатузо се зголемија уште повеќе.

Стратегот беше категоричен дека тој ја презема сета вина за слабата игра на „црвено-црните“ и ќе ја прифати одлуката на раководството на клубот.

– Фер е да коментирате за мојата иднина. Тешко е за тренерот да спие по таква изведба. Тоа беше еден од нашите најлоши натпревари. Со овој менталитет, не можеме да размислуваме за добри перформанси во шампионатот. Јас сум сериозно загрижен и засрамен затоа што не можам да прифатам таква презентација. Во моментов не мислам на мојата работа. Ако ми се даде можност, ќе размислам само за тоа како да ги подобрам работите. Јас сум главниот виновник за оваа изведба. Јас придонесов за овие резултати и ќе прифатам што и да се случи, рече популарниот Рино.

Тој додаде дека ќе разговара со своите играчи со цел да дознае каков е проблемот.

– Јас сум загрижен за слабоста на овој тим. Имаме проблеми кога ја поседуваме топката. Ние често се враќаме и не го напаѓаме противникот. Ќе разговарам со момците за да дознаам што е проблемот. Чувствувам дека овој тим има огромен проблем, но првиот виновник сум јас. Ние немаме право да се оправдуваме, заклучи Гатузо.

Поврзани новости