Фрнацуската режисерка Трије ја доби златната палма на фестивалот во Кан

by Fokus

Златната палма на Канскиот фестивал му беше доделена на француската режисерка Жистин Трије за драмата „Анатомија на еден пад“. Жистин Трије е третата наградена режисерка во историјата на Канскиот фестивал. Пред неа наградата ја добија Џејн Кемпион за филмот „Пијано“ во 1993 и Жилија Дикурно во 2021 година за „Титан“.

Меѓу оние кои се натпреваруваа за Златната палма во Кан беа веќе наградуваните режисери како Кен Лоуч, двократниот победник во 2006 и 2016 година, Вим Вендерс, кој ја освои наградата во 1984 година за „Париз Тексас“ и Нани Морети.

Гран при доби филмот на Џонатан Глејзер „Зона на интерес“. За најдобра актерка беше наградена Мерве Диздар од Турција за улогата во филмот „На сува трева“, а за најдобар актер јапонскиот актер Коџи Јакушо за улогата во „Совршени денови“.

Големо внимание привлече и филмот „Жан де Бари“ на францускиот режисер Мајвен. Оваа продукција зборува за миленикот на кралот Луј XV, кој го игра Џони Деп, кој исто така доби одлични критики.

Поврзани новости