Фрчковски: Ние сме народ со самодоверба, нашиот јазик е признат, Бугарија може да си мисли што сака

by fokus 21:53
21:53

Професорот Љубомир Фрчковски во вечерашното гостување на телевизија 24 зборуваше за тоа дека ние Македонците сме народ со самодоверба, си ја знаеме историјата и за тоа немаме потреба да добиваме одобрение или согласност од Бугарија.

-Македонскиот јазик е признаен од Совет на Европа, тој е кодифициран јазик и е дел од групата на словенски јазици. Што ни е гајле дали Бугарите го признаваат. Нашиот јазик е кодифициран и признат и ние немаме комплекс дали Бугарите го признаваат или не, рече Фрчковски.

Според него, за историските работи за кои не се согласуваме со Бугарија треба да се направат паралелни формулации и секој да си држи до својата, по примерот на Германија и Франција

 

 

Поврзани новости