Франција е првата земја во светот која го прогласи абортусот за уставно право

by fokus

Франција стана првата земја во светот која го прогласи абортусот за уставно право, а француската влада вели дека овој потег е одговор на построгите закони во САД, пренесува Sky News.

Францускиот претседател Емануел Макрон минатата недела изјави дека неговата влада е посветена „да го направи правото на жените на абортус со тоа што ќе го внесе во уставот“.

Француската влада во воведувањето на законот рече дека правото на абортус е загрозено во САД, каде што Врховниот суд во 2022 година ја поништи 50-годишната пресуда со која се гарантира тоа.

Поврзани новости