Форбс: Минчо Јорданов останува најбогат човек во Македонија

by Фокус 19:11
19:11

Сопственикот на голем број градежни и металуршки компании, Минчо Јорданов, веќе трета година е најбогат Македонец, според американскиот економски магазин „Форбс“. Магазинот го проценува неговото богатство во акции на 26,4 милиони евра.

Втор според богатството во Македонија е првиот човек на „Макпетрол“, Андреја Јосифовски. Според „Форбс“, неговите акции имаат вредност од 22,5 милиони евра.

- Advertisements -

Во регионот првите три места ги држат хрватските бизнисмени Ивица Тодориќ, сопственик на Агрокор,  Бранко Роглиќ, сопственик на компанија за дистрибуција и Емил Тедески, сопственик на Атлантик груп.

Поврзани новости