Офсајд-стапица за опозицијата

by Фокус 20:45
20:45

Бојкотот на опозицијата почнува да ги дава првите резултати. ДПМНЕ е изместен од шини, во паника е. Стравот од просторот кој може да го освои опозицијата, која одлучно решила да не ги признае криминалните избори, како и Собранието, кое е резултат од таквите избори, е голем. Затоа на Груевски му е и повеќе од потребно да ги седне Заев и СДСМ на преговарачка маса.

Оваа битка за уривање на фамилијата на власт не може да биде добиена на зелена маса, на преговори со самиот Груевски. Вождот мора да биде победен на терен, а потоа на зелена маса да се договорат техниките на неговата капитулација, со цел и надеж да биде побезболна за македонското општество. Затоа опозицијата, освен за капитулација на режимот, нема мандат за друго да преговара со него.

- Advertisements -

Пишува
Џелал ХОЏИЌ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот “Фокус”