ЕУ ќе инсистира на формирање Специјално судско одделение

by fokus 20:23
20:23

Новиот извештај за напредокот на Македонија кој се очекува да го објави Европската комисија ќе има посебен дел посветен за судството, брифираат дипломатски извори за 24 Вести.

Неофицијално, во извештајот посебно ќе се третира и формирањето на посебно судско одделение во Основниот суд Скопје 1 кое ќе работи на предметите на Специјалното јавно обвинителство, а кои произлегуваат од прислушуваните разговори.

Новиот извештај за напредокот на земјата се очекува да биде објавен во ноември, во пресрет на предвремените парламентарни избори закажани за 11-ти декември.

Поврзани новости