18-годишниот Владислав кој го изврши масакрот во Крим, имал дозвола за носење оружје

by fokus

Напаѓачот во колеџот во Керч легално поседувал оружје, соопшти премиерот на Крим Сергеј Аксјонов.

– Тој законски поседувал оружје, рече Аксјонов.

Претходно, пратеникот Александар Хинштајн изјави дека 18-годишниот студент Владислав Росљаков минатиот месец добил дозвола за носење пиштол.

Во вчерашниот напад била активирана експлозивна направа, а потоа напаѓачот пукал со пушка. Во инцидентот се убиени 20 лица, меѓу кои и напаѓачот кој се самоубил.

Повредени се 53 лица, од кои 12 се во тешка состојба.

Росљаков беше ученик во четврта година. Неговото тело со прострелна рана е пронајдено во библиотеката на вториот кат. Тој немал криманално досие, не бил агресивен, бил примерен ученик и добивал стипендија.

Поврзани новости