Ерменскиот премиер поднесе оставка по масовните протести

by Фокус 15:19
15:19

Премиерот на Ерменија, Серж Саркисјан поднесе оставка.

Демонстрациите против Сарксјан, кој една деценија беше претседател пред парламентот минатата недела да го избере на новата функција, избија на 13 април. Додека парламентот гласаше, на улиците почнаа митинзи против Сарксјан во кои тој се обвинуваше за узурпирање моќта во земјата

 

Поврзани новости