Ердоган за членството на Финска во НАТО: Каков и да е процесот на пристапување, Турција ќе го води

by Fokus

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата земја ќе го „одработи својот дел“ кога станува збор за членството на Финска во НАТО.

„Каков и да е процесот, ние ќе го водиме. Ќе го направиме нашиот дел. Ќе го одржиме ветувањето“, изјави Ердоган за новинарите по состанокот на парламентарната група на Партијата на правдата и развојот (АК) во Големото национално собрание на Република Турција.

Ердоган рече дека ќе се сретне со финскиот претседател Саули Ниинисто и ќе го исполни ветувањето.

Ниинисто ќе ја посети Турција од 16 до 17 март, соопштија од Дирекцијата за комуникации при Кабинетот на претседателот на Турција.

Ердоган и Ниинисто ќе разговараат за сите аспекти на билатералните односи и чекорите што може да се преземат за подобрување на соработката.

Тие, исто така, ќе разменат мислења за минатогодишниот самит на НАТО во Мадрид, кандидатурата на Финска за членство во НАТО, односите Турција-ЕУ и регионалните и меѓународните прашања, се наведува во соопштението.

Поврзани новости