Екстрадиран е Бесим Красниќи, го чека затворска казна за неколку кривични дела

by Fokus

Министерството за внатрешни работи ја извести јавноста дека денеска полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка при МВР и Единицата за интервентна полиција на СВР Скопје го завршија процесот на екстрадиција од Косово во Република Северна Македонија на Бесим Красниќи (44).

Според информациите на МВР, тој се бараше со меѓународна потерница по наредба на Основен кривичен суд Скопје за издржување на казна затвор за сторени кривични дела разбојништво, тешки дела против општата сигурност и казнување за подготвување во врска со кривично дело тероризам.

Красниќи е спроведен во КПУ „Идризово“.

Поврзани новости