Екс фудбалски селектор на Кина осуден на доживотен затвор – местел натпревари

by Fokus

Поранешниот фудбалер на Еветон – Ли Таи (46) е осуден на доживотен затвор во Кина, јавуваат локалните медиуми.

Тој признал дека примал и давал мито, а учествувал и во местење натпревари. Врвот на неговите активности го достигнал кога бил селектор на Кина од 2019 до 2021 година.

Познатиот кинески фудбалер признал дека местел натпревари како и дека платил повеќе од 350.000 евра за да стане селектор на Кина.

„Многу ми е жал. Требаше да ја спуштам главата и да тргнам по вистинскиот пат. Имаше одредени работи кои беа вообичаена практика во фудбалот во тоа време. Добивањето „успех“ на такви несоодветни начини всушност ме направи понетрпелив и желен за брз резултати. За да постигнам добар настап, прибегнав кон влијание врз судиите, поткупувајќи противнички играчи и тренери, понекогаш преку клубови кои се занимаваат со други клубови. Ова однесување станува навика, а на крајот има дури и мала зависност од овие практики“, рече Таи.

Во Англија, Ли Таи беше член на Евертон и Шефилд Јунајтед.

За кинеската репрезентација забележа 92 настапи.

Поврзани новости