ЕК: Спроведувањето на Договорот ќе се најде во извештајот за Македонија

by Фокус 13:56
13:56

Европската комисија денеска ги повика политичките партии во Македонија да се заложат докрај да се спроведе договорот од Пржино, а портпаролка на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, Маја Коцијанчич не прецизираше кога ќе биде објавен извештајот, но рече дека во него ќе се најде и имплементацијата на договорот.

-Комисијата во претстојниот извештај ќе извести за имплементацијата на политичкиот договор и за сите реформи што се поврзани со ЕУ, особено за приоритетните реформи што беа презентирани во јуни. Извештајот за напредокот ќе биде наскоро објавен, рече Коцијанчич.

- Advertisements -

Таа ги охрабри партиите да ги направат сите преостанати неопходни чекори во однос на имплементирање на обврските од Договорот од 2 јуни и од 15 јули., а тоа е особено важно во однос на претстојниот извештај за напредокот на Македонија.

Поврзани новости