Еден од осомничените за нападот во Москва е приведен

by Фокус

Локалните медиуми од Москва јавуваат дека еден од учесниците во вечерашниот напад во концертната сала Крокус во Москва е уапсен.

На социјалните мрежи е објавено видео од апсењето, а се уште не се знае кој стои зад напаѓачите и кој бил мотивот за нападот во кој загинаа повеќе од 40 лица, а над 100 беа повредени.

Медиумите јавуваат дека некои луѓе биле евакуирани директно од покривот на зградата, чиј еден дел бил опожарен. Полицијата и итните служби се на терен.

Се претпоставува дека околу 200 луѓе се уште се заробени во зградата на концертната сала „Крокус“ ​​во Москва. Во моментото на нападот, во салата имало 6.200 лица, кои тебало да гледаат концерт на поп група.

Руските специјални служби ќе ги идентификуваат сите вклучени во терористичкиот напад во концертната хала Крокус во Москва, порача портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

„Како што рече руското раководство, сите инволвирани ќе бидат идентификувани од руската специјална служба“, напиша таа на нејзиниот Телеграм профил, коментирајќи ги изјавите на Вашингтон дека САД не гледаат знаци за вмешаност на Украина во терористичкиот напад.

Инаку, рускиот претседател Владимир Путин ги дал сите потребни инструкции за тоа што се случило во градското собрание Крокус во Москва, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков.

-Во првите минути од настаните во Градското собрание Крокус, претседателот беше информиран за почетокот на пукањето. Претседателот постојано добива информации за тоа што се случува и за мерките што ги преземаат сите надлежни служби. Претседателот ги даде сите потребни инструкции – изјави Песков.

Поврзани новости