Двесте мигранти вчера се обиделе да ја поминат бодликава жица на македонско-грчката граница

by Фокус

Повеќе од 200 мигранти се обидоа вчера да преминат преку бодликавата жица на македонско-грчката граница, фрлајќи камења кон полицијата, пишува грачкиот весник „Катимерини“.

Најмалку петмина од нив успеале да поминат преку оградата додека топлата извикувала „Отворете ги границите“ кон македонската полиција. Но, полицијата ги фатила и ги вратила на грчката страна од границата.

Минатата недела Македонија ги затвори границите за мигрантите, кои не доаѓаат од Сирија, Ирак и од Авганистан, кои се сметаат за воени жаришта.

Поврзани новости