Двајца демонстранти завршија во домашен притвор

by Фокус 17:22
17:22

На двајца од демонстрантите кои беа уапсени при завчерашните протести им е одредена мерка домашен притвор во траење од осум дена, соопшти МВР.

Поднесена е кривична пријава до надлежното Јавно обвинителство во Скопје против Н.А. (30) и Ф.Н. (30) од Скопје, бидејќи за време на потестот „учествувале во толпа при што фрлале тврди предмети, го кршеле инвентарот и извршиле други оштетување на надворешноста и внатрешниот дел на објектот на народната канцеларија на Претседателот на РМ.

- Advertisements -

Од уапсените 13 лица на протестот на 13 април, против останатите 11 се поднесени барања за поведување на прекршочна постапка.

Поврзани новости