Заев: Денеска го креваме гласот во име на демократијата и слободата

by Фокус 16:32
16:32

Избори на 5 јуни нема да има, а денеска сите заедно го креваме својот глас во име на демократијата и слободата, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на прес конференцијата откако Иванов соопшти дека не ја повлекува одлуката за аболиција.

-Избирачкиот список не е прочистен, нема реформи во медиумите, извршен е државен удар, договорот од Пржино е погребен, техничката Влада е укината со поништување на сите одлуки на техничките министри од опозицијата… Груевски и неговата банда прават се за да се заштитат. Власта е брутално злоупотребена. Со сето ова тие покажуваат дека се подготвени за уште една криминална изборна кражба, изјави Заев.

- Advertisements -

Тој рече дека Иванов денеска потврдил дека не треба ни минута повеќе да остане на фукцијата и ги повика граѓаните на мирни, ненасилни и достоинствени протести.

Поврзани новости