Два нови земјотреса во Јадранско море, почувствувани и во Македонија

by fokus 16:07
16:07

Два последователни земјотреси со епицентар во Јадранското море, во близина на Албанија попладнево беа почувствувани и во Скопје.

Едниот земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван, петнаесет минути пред 16 часот, а следниот земјотрес само по осум минути со јачина од 3,1 степен според Рихтер.

- Advertising -

Тлото во Албанија не престанува да се тресе во Албанија, по катастрофалниот земјотрес што се случи пред повеќе од 24 часа во кој има десетици жртви и стотици повредени.

 

Поврзани новости