Папата Франциск: Се молам за жртвите од земјотресот во Албанија

by fokus

Папата Франциско наведе дека се моли за жртвите во земјотресот во Албанија.

Во денешното обраќање на плоштадот Свети Петар, папата Франциск истакна дека Албанија е првата европска држава, која сака да ја посети и дека албанскиот народ го смета за многу близок.

Албанија вчера ја погодија повеќе земјотреси од кои најсилниот беше со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала, при што загинаа 31 човек и повеќе од 650 повредени луѓе.

Поврзани новости