Дураку и Петровска се спречкаа пред Жбогар – кој треба да го чисти ѓубрето на Пелистер

by fokus 09:59
09:59

Министерот за животна средина Садула Дураку на вчерашната средба на Пелистер пред амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, и префрли на градоначалничката на Битола, Наташа Петровска, за ѓубрето кое може да се види низ националниот парк.

„Убаво место е, овде чист воздух, ама таму преку патот има ѓубре, градоначалничката треба да го исчисти тоа“, рече Дураку.

- Advertisements -

„Не само градоначалничката и централната власт треба нешто да направи“, посочи Петровска.

Низ целата должина на патот кон Пелистер може да се види ѓубре и тела на мртви животни. Диви депонии се појавиле покрај коловозот и низ населбата Петочна вода.

Видео: ТВ21

Поврзани новости