ДУИ нема да поднесе пратенички листи

by Фокус 11:51
11:51

Албанската владејачка ДУИ дефинитивно нема да учествува на изборите на 5 јуни.

Како што потврди партискиот портпарол Бујар Османи, „интегративците“ нема да поднесат пратенички кандидатски листи до Државната изборна комисија до полнок, кога истекува законски предвидениот рок.

- Advertisements -

Претходно, оваа партија заедно со ДПА и СДСМ не го испочитуваа ниту рокот да предложат членови за избирачките одбори, а тоа го стори само ВМРО-ДПМНЕ.

Досега, само Народното движење за Македонија на Јанко Бачев најави дека ќе поднесе листи за кандидати и дека ќе учествуваат на изборите.

Поврзани новости