ДС: По срамниот говор, на Иванов му останува само да си поднесе оставка

by fokus 22:00
22:00

Од Демократскиот сојуз реагираа на вечерашниот говор на претседателот Ѓорге Иванов, оценувајќи дека тој само дополнително ја усложнил политичката криза во Македонија.

– По овој катастрофален и срамен говор, единствена опција на Иванов е да се повлечете од функција. Тој направи длабока поделба меѓу граѓаните и партиите, се стави во функција на заштита на врвот на ВМРО-ДПМНЕ и го нападна СЈО, единствената институција која работи професионално и транспарентно и која повеќе од 65 отсто од граѓаните ја поддржуваат – наведува ДС во соопштението.

Од партијата додаваат дека граѓаните протестираа токму против одлуката на претседателот за аболиција, но во ниеден момент не ја загрозиле безбедноста на државата.

Поврзани новости