Досега се аплицирани 189.842 дози вакцини, а ревакцинирани се 26.415 граѓани

by fokus 10:07
10:07

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, информира министерот за здравство Венко Филипче.
Тој вели дека вкупно досега се аплицирани 189.842 дози вакцини, а ревакцинирани се 26.415 граѓани.

-Вчера вкупно се вакцинирале 13.482 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 12.719 граѓани. Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 346.431 граѓани. Пријави се на vakcinacija.mk бидејќи тоа е најлесниот и најбрз пат до термин за вакцинација, вели Филипче.

- Advertisements -

Поврзани новости