Димитров и Коѕијас вчера договориле рамка за компромис

by fokus 09:56
09:56

Во Брисел вчера имало нова рунда преговори за името меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, на која била договорена рамката за компримис во дводенецискиот спор, јави диписникот на МИА од Брисел.

Тоа што вчера било договорено денеска експертите во Атина и Скопје ќе го прочистуваат како текст на рамката за компромис.

- Advertisements -

Дел од грчките медиуми највуваат дека изминатите два дена телефонски разговор имале и премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, а не е исклучено во следните денови да дојде до нов телефонски контакт, па дури и нова средба.

Поврзани новости