Џафери: Заеднички да побараме почит и разбирање, без разлика на верската или етничката припадност

by fokus

Претседателот на Собранието, Талат Џафери од свое и од име на пратениците им го честита христијанскиот празник Велигден на припадниците на православната вероисповед.

„Ви посакувам добро здравје, благосостојба и духовен мир, а бидејќи Велигден е празник на семејството и ближните, на сите верници им посакувам топлина во домот, лична среќа и љубов до своите ближни и до секој човек. Апелирам заеднички да побараме разбирање, почит и човекољубие меѓу сите нас кои живееме во Република Македонија, без разлика на верската или етничката припадност. Водени од оваа верба, треба да ги продолжиме воспоставените вредности во Република Македонија, почитување на верските различности и на религиозните посебности, афирмирајќи ги човечноста и начелата за мир и заедништво. Соживотот и религиското почитување се традиционални вредности меѓу сите граѓани, а наша должност е тие вредности да ги зачуваме и надградуваме“, порача Џафери.

Поврзани новости