Демократскиот сојуз со поддршка за протестот пред Кривичниот суд

by fokus 21:05
21:05

Демократскиот сојуз дава поддршка на протестот на Шарената револуција кој ќе се одржи утре во 10: 40 часот пред Кривичниот суд во Скопје. Собирот е со цел да му се даде поддршка на активистот Павле Богоевски, против кој се води постапка поради учество во протестите против одлуката на Ѓорге Иванов за аболиција.

-Цивилизациско право е да се протестира и да се искаже став и незадоволство од одредени состојби или одлуки и заради учество во ненасилни протести никој не сме да биде суден и осуден – стои во соопштението од партијата на Павле Трајанов.

- Advertisements -

Инаку, Шарената револуција денеска објави повик за протест пред судот, бидејќи како што се велат продолжуваат притисоците врз луѓето кои протестираат против овој режим и продолжуваат да се судат граѓани кои ја критикуваат власта, додека криминалците се на слобода.

-Павле ќе може да го судите само кога Груевски ќе седи на обвинителната клупа во соседната судница, пред навистина независен и непристрасен Суд! До тогаш, ако НЕМА ПРАВДА, НЕМА МИР!- се вели во повикот, објавен на Фејсбук профилот на Шарената револуција.

Поврзани новости