„Дедо ми беше на Голи оток, а татко ми во затвор“ – неверојатната приказна за потеклото на Мила Јовович

by Fokus

Холивудската актерка со српско потекло Мила Јовович еднаш откри дека родителите на нејзината мајка и татко биле борци во Втората светска војна.

Прво, таа посочи како нејзиниот татко завршил во затвор во текот на деведесетите.

„Тато мислеше дека може да направи голем бизнис од здравственото осигурување, па во 1994 година заглави во затвор, каде што остана цели пет години. Многу сме блиски, особено откако го добив првото дете. Тој живее во Лас Вегас и не посетува секогаш кога може. Од мајка ми ја наследив љубопитноста, љубовта кон литературата и уметноста и дефинитивно добро да размислам пред да одлучам нешто. Од татко ми добив импулсивна страна, бестрашност, подготвеност понекогаш да ризикувам. Сепак, јас сум потомок на прилично револуционерно семејство. Јас сум веројатно единствениот член од семејството Јовович кој не бил во затвор“ – рече актерката.

Таа потоа објасни како била воодушевена од приказната за нејзиниот дедо и Голи оток.

„Мојот дедо, а мислам и неговите браќа, бил затвореник на Голи оток. Таа приказна за тој остров ме фасцинира! Затоа сакам да снимаме филм за Голи оток со мојот братучед Мирко, кој е режисер. За малку ќе го доловев вистинското значење на тоа име, во смисла – гол остров. Уште повеќе ме интересира таа тема. Тоа би било многу интересно за Американците. Би сакал да направам филм за дивата, насилна, драматична историја на моето семејство. Не можевме да го избегнеме и да сакаме“, изјави Мила Јовович.

Таткото на Мила не бил во добри односи со семејството, но таа еднаш зборуваше за тоа како го споила семејството.

„Како и повеќето Срби, и тој има проблем со простувањето, одмаздата и таквите чувства кои се пренесуваат од генерација на генерација. Ми беше многу тешко што семејството беше толку поделено. И тогаш се случи мојата ќерка да се роди, првата Јовович родена во Америка, а после два месеци умре Бранко, првиот Јовович погребан во Америка. Сите дојдоа на погребот. Токму кога требаше да заминат, ги поканив сите кај мене да го видат бебето. Тогаш беа таму, кај мене, ги оставија сите проблеми зад себе, прославивме нов живот. Беше многу емотивно. Татко ми пред тоа беше нервозен, не знаеше како ќе испадне се. Тој се опушти во текот на вечерта. Следното утро, неговата насмевка не го напушти неговото лице, а јас не можев да престанам да плачам од среќа. Тој ми рече: „Знаеш, никогаш не би се согласил на сето ова. Само ти можеше да ме убедиш, ти си единствениот Јововиќ кој може да го собере целото семејство. Тоа беше олеснување за него. Инаку, тој ја обожава својата внука, мојата ќерка, на која и дадов име Евер Габо. Евер е старо шкотско име за мажи и тоа беше желба на мојот партнер, режисерот Пол Андерсон. А Габо е комбинација од првите букви од имињата на моите родители Галина и Богиќ“ – рече тогаш актерката, додека подоцна доби уште две деца, исто така ќерки, Дашијел и Ошин.

Мила Јовович најпрво се прослави како модел, па кариерата ја започна на 11 години. Следеа актерски чекори, а во 1988 година ја доби првата улога во филмот „Ноќен воз за Катманду“. Таа се прослави и со филмовите „Враќање во сината лагуна“, „Петтиот елемент“ и „Скриеното зло“.

Поврзани новости