Брус Вилис демантира дека го продал своето лице за „дигитален близнак“

by Fokus

Агентот на Брус Вилис ги демантираше информациите дека филмската ѕвезда ги продала правата на неговото лице.

Минатата недела нашироко беше објавено дека Вилис, во првата зделка од ваков вид, го продал своето лице на компанија наречена Deepcake.

Сепак, портпаролот на актерот изјавил за Би-Би-Си дека тој „немал никакво партнерство или договор“ со компанијата.

И претставник на Deepcake рече дека само Вилис ги има правата на неговото лице.

Вилис го најави своето повлекување од актерството во март, откако му беше дијагностицирана афазија, нарушување кое влијае на говорот.

Deepfakes користат вештачка интелигенција (AI) и технологија за машинско учење за да креираат реални видеа – често од познати личности или политичари. За актерите кои повеќе не можат да глумат, технологијата има потенцијал да ја промени играта.

На 27 септември, Дејли Мејл објави дека е постигнат договор помеѓу Вилис и Deepcake.

-Двократниот добитник на Еми, Брус Вилис сè уште може да се појавува во филмови откако ги продаде правата за ликот на Deepcake, се вели во приказната.

Приказната ја презеде Телеграф и низа други медиуми.

„Брус Вилис стана првата холивудска ѕвезда што ги продаде своите права за да дозволи негов „дигитален близнак“ да биде создаден за употреба на екранот“. објави Телеграф.

Но, се чини дека тоа не е случај.

Она што е точно е дека лани бил искористен длабок фејк на Брус Вилис за да се создаде реклама за Мегафон, руска телекомуникациска компанија.

 

 

Технологијата користена во рекламата е создадена од Deepcake, која се опишува себеси како компанија за вештачка интелигенција специјализирана за длабоки фејкови.

Дипкејк изјави за Би-Би-Си дека тесно соработувале со тимот на Вилис на рекламата.

„Она што тој дефинитивно го направи е тоа за што ни даде согласност (и многу материјали) да го направиме неговиот дигитален близнак“, велат тие.

Компанијата вели дека има единствена библиотека со познати личности, инфлуенсери и историски личности со висока резолуција.

На својата веб-страница, Дипкејк ја промовира својата работа со очигледен цитат од г-дин Вилис: „Ми се допадна прецизноста на мојот карактер. Тоа е одлична можност да се вратам во времето.“

Сепак, агентот на Вилис изјави за Би-Би-Си: „Ве молиме знајте дека Брус нема никакво партнерство или договор со оваа компанија „Дипкејк“.

Би-Би-Си го праша агентот на Вилис дали тој некогаш работел со Дипкејк или дали цитатот користен од компанијата е точен.

Би-Би-Си се уште нема добиено одговор.

Во соопштението на Deepcake, компанијата рече дека извештаите дека ги купиле правата за лицето на Брус Вилис се неточни.

„Формулацијата за правата е погрешна… Брус не може никому да продаде никакви права, тие се негови “, рече претставник на компанијата.

Поврзани новости