Брнабиќ им верува на меѓународните партнери за Заедницата на српски општини во Косово

by fokus

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ по повод денешната посета на специјалниот пратеник на ЕУ Мирослав Лајчак на Приштина и Белград оцени дека дипломатските активности се забрзуваат и притисокот се засилува и додаде дека верува во гаранциите на меѓународната заедница во однос на формирањето на Заедницата на српски општини (ЗСО).

Таа за РТС изјави дека Лајчак прво оди во Приштина и дека основањето на ЗСО, колку што може да види, било тема таму, додавајќи дека не ја интересираат ставовите на косовскиот премиер Албин Курти за ова прашање.

Брнабиќ потсети дека ЗСО е договорено и за него е преговарано пред десет години како дел од Бриселскиот договор, во 2013 и 2015 година и нагласи дека верува во гаранциите на меѓународната заедница дека така ќе се формира.

Поврзани новости